четверг, 16 марта 2017 г.

Написання листа. Адреса





Написання листа. Адреса

Презентація до уроку

Мета: ознайомити учнів із історією виникнення листів та основними правилами листування, структурою листа, його мовним оформленням, вимогами до написання адреси на поштовому конверті; з’ясувати значення слів адреса і адрес, адресат і адресант; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам;розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; виховувати мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці.


Обладнання: мультимедійна презентація, пам’ятка „Правила написання листа”, аркуші, конверт.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення


                                               Хід уроку
І Організаційний момент
1. Привітання
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
- Який у вас настрій?
Скажіть, чи любите ви отримувати подарунки? ( Стук у двері, діловод заносить лист) Нам надійшов лист, цікаво від кого він? Та це ж нам написав листа письменник, з яким ви хочете зустрітися. (Зачитаю листа від письменника. ) Отже, мова сьогодні йтиме саме про листи. (Зачитую епіграф уроку) (СЛАЙД- 2)

Пишіть листи і надсилайте вчасно,

Коли їх ждуть далекі адресати,

Коли є час, коли немає часу

І коли навіть ні про що писати.

Відома українська письменниця Ліна Костенко спонукає нас писати листи, бо кожен лист рідної чи близької людини здебільшого викликає у нас почуття радості та спокою за них.
2. Настанова на роботу
--Налаштуємось на роботу


Я міркую, я працюю,
Все обдумую, мізкую.
Все сьогодні напишу,
Всі завдання розвяжу.
Розум свій я розвиваю
Й перемог собі бажаю.


ІІ. Активізація навчальної діяльності
1.а) Гра «Склади слово»
Пропоную вам пограти.
В словах цих пропущені букви не марно -
З них слово скласти зможеш ти гарно.
_и с т о н о ш а
с к р _ н ь к а
а д р е _ а
 к о н в е р _
- Якою спільною темою можна об’єднати усі ці слова?
б) Метод «Прес».  (СЛАЙД-3)
Я вважаю … Тому що … Отже …

в) Мозковий штурм.

Створіть асоціативний кущ .Утворіть дієслова, що мають відношення до слова ЛИСТ

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку
- Сьогоднішній наш урок буде дійсно незвичайним, як і всі уроки.
Ми познайомимося з Вами з написанням листа, його особливостями та навчимося правильно писати адреси, аби наші листи швидко потрапляли до одержувачів та не поверталися до нас знову.



Лист – дуже важлива форма спілкування. Тому писати його повинен  уміти кожен.

ІV. Формування знань, умінь, навичок.
1. Бесіда про лист і листування. ·
·  Хто і кому може писати лист?
· Чи доводилося вам писати листи?
-З якою метою пишуть листи?
-Чи можна назвати листи творчістю кожної людини?

2.Короткі відомості з історії виникнення письма.
А чи завжди було письмо? Коли і як воно виникло?
Розповість пошукова група
(Слайд-4)

Потреба у листуванні виникла дуже давно. Людям потрібно було передавати якусь інформацію на відстані та в часі. Для цього використовувалися різні предмети. Наприклад, індіанці, оголошуючи війну, надсилали супротивникові томагавк (сокиру). Сигналом миру служила люлька: її на знак примирення по черзі палили представники ворогуючих племен.
(Слайд-5)
А ще для передачі повідомлень використовувалося своєрідне намисто –вампум, нанизані на стрічку морські черепашки.
Поширеним було вузликове письмо – кіпу: зміст послань у ньому передавався через кількість прив’язаних до мотузки чи палиці шнурів і вузлів на них.
Але „мова” сигналів і предметів не давала змоги передавати думки, спілкуватися повноцінно. Для цього була потрібна писемність. І першим кроком до неї стало малюнкове письмо – піктографія.
Людина навчилась малювати дуже давно. Поселившись у печері, люди висікали або видряпували фігури тварин, людей та різних предметів.
Малюнкове письмо віджило, але залишки його можемо побачити й сьогодні. Це всім відомі знаки дорожнього руху.


Піктографія удосконалювалась, у ній широко використовувались умовні знаки. На зміну малюнкам прийшли ієрогліфи. У них кожний знак передає слово або його частину. У наш час ними пишуть у Японії й Китаї.
Які зараз існують засоби зв’язку?

(Слайд-6)

3. Мовленнєва ситуація.

Зустрілися дві дівчинки, які мешкають у різних мікрорайонах.
(діалог дівчат):
Я. - Привіт, Ксеню!
К. - Привіт, Ярославко! Як ми давно з тобою не зустрічалися! За яким адресом ти зараз проживаєш?
Я. - Я мешкаю не за адресом, а за адресою. Слова адрес та адреса різні за значенням . Адрес – це письмове ювілейне вітання особі чи установі.
Адреса – місце проживання особи, напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І чого тебе в школі навчають?
К. - Ой, і знову ці нудні правила! Я так не люблю їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені не соромно! А от значення інших слів я добре знаю. Адресат – той, хто надсилає кому-небудь листа.

Я. - І знову неправильно! (звертається до учнів класу) Друзі! Допоможіть нам! Я впевнена, що мої учні знають що таке адресат
Щоб ви
не помилялися, як Ксенія, давайте з’ясуємо лексичне значення слів адрес і адреса, адресант, адресат.
4. Словникова робота ( СЛАЙД-7)
Адрес — письмове звернення до особи.
Адреса — напис на конверті, місце проживання особи.
Адресат — той, хто отримує лист, телеграму.


Адресант — той, хто адресує, надсилає лист.
-Кожна людина має свій одяг. У листа теж є одяг. Це конверт.

Пригадайте, а що обов’язково має бути написано на конверт і поруч з адресою, аби лист дійшов до одержувача швидше? (Поштовий індекс)
- Пошто́вий і́ндекс — набір символів, щододається до поштової адреси для полегшення сортування та відправки пошти.
- Назвіть поштовий індекс Бурчака
- Запамятайте, що у лівому верхньому кутку ми пишемо адресу адресанта, а вправому нижньому адресата.
5. КЛОУЗ-ТЕСТ (Слайд-8)  
ПРАКТИЧНА РОБОТА
6. Розгляд зразка конверта
- Кожному з вас я роздала чистий лист, не заповнений ні адресою  адресанта, ні адресата.
- Нагадайте мені, хто такий адресат? Покажіть мені всі, де ви маєте написати адресу адресата.
- А хто такий адресант? Покажіть мені всі, де ви маєте написати адресу адресанта.
- Ці чисті зразки я вам дала не випадково. Зараз ми повинні самостійно, користуючись поданим зразком на слайді написати свою адресу на конвертиках, що я вам роздала.
(Слайд-9)
7.Правильно пишіть адресу.
Адреса складається із таких частин: хто надсилає лист; звідки він; кому призначений; куди направляється. А зараз підпишемо конверт. Зверніть увагу на розділові знаки (пунктограми) та скорочення.
(Слайд-10)
8.Гра «Утвори звертання»
- Я показую вам картки зі словами, а Ви маєте утворити форму звертання з цих слів.
VІ. Закріплення здобутих знань, умінь, навичок.
1. Метод «Кубування»


- Чим текст відрізняється від групи окремих речень? (У тексті речення розміщені в певній послідовності. Текст є завершеним висловлюванням.)
- Які бувають тексти?
- З яких частин складається текст?

Здебільшого листи складаються з таких частин
Слайд-11)1

2. Розгляд зразка листа
(Слайд 12)   

3. Розглянь таблицю і запам'ятай, з яких частин складається  лист.

Звертання
Любі мої дідусю і бабусю!
Дорога сестричко Іринко!
Шановний Петре Миколайовичу!
Початкова форма про
стан листування
Отримав(ла) Ваш лист… Давно не було листа…
Основний зміст листа
Я хочу розповісти Вам…
Розповім усе за порядком…
Запитання адресату
Як Ваше здоровя? Які у Вас новини? Що цікавого
у тебе?
Подяка
Дякую за те, що…
Прохання написати
лист
Я прошу Вас написати мені…
Прошу тебе відповісти на лист…
Прощання
До побачення…
Міцно цілую і обнімаю…
Кінцівка та підпис
Дата та місце написання
Ваш внук (ваша внучка)… Твій друг (твоя подружка)…
8 грудня 2016р.

4. Колективне складання листа

 1). Написання колективного листа учнями
- Зараз ми усі разом намагатимемося скласти колективний лист до учнів третього класу сусідньої школи.
- Подумайте, про що ми можемо їм написати?
- Я пропоную написати їм про нашу чудову школу.
- Також ми маємо ввічливо запросити їх до нас у гості.
- Подивіться у табличку, з чого починаємо написання. (Дорогі друзі!)
- Далі давайте повідомимо їм, у якій чудовій школі ми навчаємося. (Ми навчаємося у найкращій школі )
- Давайте запросимо їх до нас у гості. (Запрошуємо вас до нас у гості.)
- Але ж ми теж хочемо отримати від них листа, тож давайте повідомимо їм про це. (Хочемо отримати листа від вас також.)
- Ми ввічливі учні, тож маємо попрощатися. (Ваші друзі з 3 класу)
- Внизу ліворуч зазначаємо дату написання листа. (9 грудня  2016 р.)
У нас залишилась ще одна незавершена справа. Яка?..... На листи обов’язково треба давати відповідь. Ніколи не можна залишати їх без уваги.

Лист, зазвичай, починаємо звертанням, не забудьте використати слова ввічливості…

Спочатку подякуємо за отриманий лист, а вже про що ви будете писати далі, кожен вирішуватиме сам.
5. Самостійне написання листа.
6. Читання листів за бажанням


( Слайд-14) Мікрофон

V. Підсумок та оцінювання. Мотивація оцінок.
Методика «незакінчене речення» Закінчити речення

Сьогодні на уроці…




- я дізнався про...

- я навчився...

- мені найбільше сподобалося...

- мені запам’яталося..


VІ. Домашнє завдання. (Слайд15)

Завершити роботу над листом, скориставшись
  довідником.

Комментариев нет:

Отправить комментарий